Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski

Kalendarz herbarysty

Znów zadanie dla ambitnych: rodzaj Carex czyli turzyce. Kto potrzebuje materiału porównawczego, pod zamieszczonym linkiem znajdzie kolekcję ponad 5 tysięcy turzyc z kolekcji W. Lackowitza. Rośliny zbierane były w XIX wieku głównie z terenu Polski i Niemiec.
- Odnośnik do kolekcji -

Wykonywanie zielników

Przygotowanie do zbioru roślin

Badacze specjalizujący się w różnych grupach roślin, glonów czy grzybów używają odmiennych akcesoriów przy pozyskiwaniu okazów. Tu omówimy narzędzia potrzebne  przy zbieraniu roślin zielnych, drzew i krzewów. Czytaj więcej…

Zbiór roślin

Od naszych zainteresowań zależy, co będziemy zbierać, zawsze jednak należy pamiętać, by nie zrywać roślin chronionych ani bardzo rzadkich.  Najczęściej do celów naukowych pozyskuje się okazy zdrowe, o typowym wyglądzie, ale przedmiotem naszego zbioru mogą być także deformacje roślinne, rośliny lub ich fragmenty z różnymi przebarwieniami itd. Aby okaz zielnikowy był przydatny, należy zebrać te części rośliny, które umożliwią jej identyfikację. Czytaj więcej…

Opis zbioru

Informacje dotyczące miejsca zbioru są niezmiernie ważne! – bez nich nasze materiały nie mają wartości naukowej. Najczęściej do każdego okazu informacje o zbiorze dołącza się na małej kartce (tymczasowej etykiecie). Koniecznie zapisz: datę zbioru, nazwę gatunkową rośliny, swoje imię i nazwisko, a także dokładnie opisz miejsce zbioru. Czytaj więcej…

Suszenie

Od razu po powrocie do domu każdą roślinę starannie rozłóż, tak by zachowała swój naturalny pokrój (jeśli będziesz z tym zwlekać, rośliny zwiędną i nie da się już tego dobrze zrobić). Zadbaj, by liście nie były pozaginane – od tego, jak teraz ułożysz roślinę, będzie zależał jej wygląd po wysuszeniu. Gazety z roślinami układamy pomiędzy dwiema drucianymi ramkami do suszenia. Ramki związujemy bardzo mocno sznurkiem. Przy dobrej, słonecznej pogodzie rośliny w ramkach suszymy na dworze, w zadaszonym miejscu. Jeśli jest wilgotno i często pada, ramki układamy w przewiewnym miejscu w domu i… nie zapominamy o nich! Czytaj więcej…

Sporządzenie arkuszy zielnikowych

Wysuszone rośliny wyjmij z ramek.  Najpierw przygotuj i naklej na sztywny karton (najczęściej arkusz zielnikowy ma rozmiar A3) właściwą etykietę. Następnie cienkimi paskami papieru przyklej odpowiadający jej okaz.  Czytaj więcej…

Przechowywanie zielnika

Gdzie powinny spocząć arkusze zielnikowe? Najlepiej w kartonowych teczkach lub pudłach (otwieranych z boku), które ochronią zielnik przed kurzem i uszkodzeniami. Zielnik przechowuj w suchym miejscu i co jakiś czas sprawdzaj, czy nie niszczą go owady. Czytaj więcej…