Przygotowanie do zbioru roślin
Sprzęt potrzebny podczas zbierania roślin to: sekator lub nóż do ścinania roślin, duża teczka (najlepiej w formacie A3) z gazetami na rośliny, notes lub luźne kartki oraz długopis, a także kompas i mapy. Cennym uzupełnieniem wyposażenia będzie lupa (do wstępnego oznaczenia rośliny) oraz aparat fotograficzny. Po powrocie do domu przydadzą się nam druciane ramki, mocne sznurki do związywania ramek, gazety przycięte do rozmiaru ramek.
Teczka do zbioru roślin była dawniej niezbędnym wyposażeniem każdej botanizujacej osoby. Solidne wykonanie – drewniane okładki spinane skórzanymi paskami, którymi rośliny można było odpowiednio ścisnąć już w trakcie zbioru – zabezpieczało zebrane okazy, niejednokrotnie przez wiele godzin marszu czy jazdy bryczką, przed uszkodzeniem, a nawet jako tako przed deszczem (w połowie XX wieku nie znano jeszcze folii!). Obecnie realia się mocno zmieniły. Po zebraniu roślin zazwyczaj dość szybko możemy je przełożyć do właściwych ramek do suszenia. Ciężkie drewniane teczki nie są zbyt praktyczne (no, można je oczywiście zastąpić lżejszymi ze sklejki), a skąd je wziąć?! Brak oferty rynkowej zmusza do własnych rozwiązań. Nasze propozycje:
- duża, kartonowa teczka z gazetami w środku
- dwa bardzo mocne kartony w formacie A3, w których wykonujemy po 4 dziurki (patrz zdjęcie obok), przez które przewlekamy tasiemki. Z jednej strony tasiemki zabezpieczają gazety przed wysunięciem się, z drugiej strony teczki tasiemki się zawiązuje. Tasiemki można ściągać/poluzowywać, czyli regulować grubość teczki, co jest wielką zaletą tego rozwiązania
- druciane ramki do suszenia roślin związane dłuższym bokiem, tak by tworzyły okładki, między które włożymy przycięte do rozmiaru ramek gazety (więcej o ramkach w części: suszenie)
Niektórzy używają po prostu foliowych reklamówek. Są one bardzo wygodne, ale nie polecamy, gdyż wrażliwe na wysychanie rośliny już po pół godzinie potrafią w takich warunkach zwiędnąć i nie da się tego później naprawić! Podwinięte brzegi płatków czy listków zniekształcą obraz wysuszonej rośliny.
Notes lub luźne kartki posłużą nam do sporządzenia etykiet terenowych – zapisaniu nazwy rośliny, daty i miejsca zbioru, imienia i nazwiska osoby, która roślinę zebrała i ewentualnie także oznaczyła.
W przypadku prowadzenia intensywnych badań na jednym terenie, warto przygotować notatniki terenowe z możliwymi opcjami wyboru, co skraca czas wstawiania danych i bardzo ułatwia późniejsze wypisywanie właściwej etykiety.
.
Uwaga! Na zbiór roślin wybierajmy się tylko w dobrą pogodę. Mokre rośliny mają zwinięte kwiaty, a poza tym znacznie trudniej je wysuszyć.